0917 460 396

info@skalnicky.eu

Kontrola rastu pre efektívne pestovanie zeleniny

Skutočný milovník pestovania musí vedieť, že kultivácia alebo proces zbavenia sa buriny je efektívny pre kontrolu rastu. Burina je najúhlavnejší nepriateľ vašej záhrady. Potrebujete vedieť, ako sa jej zbaviť, aby ste podporili rast svojich plodín v záhrade. Ak necháte burinu premnožiť sa príliš, dramaticky zredukuje možnosť dopestovania kvalitnej zeleniny vo vašej záhrade.

Kontrola rastu pre efektívne pestovanie zeleniny

Je nepriateľom číslo jedna pri vykrádaní živín, slnka a príjmu pestovateľom, takže čím skôr s ňou začnete bojovať, tým lepšie pre vašu záhradu. V určitých obdobiach vám to zaberie toľko voľného času, že sa to nebude zdať až možné, ale oplatí sa investovať to úsilie a čas.

Burinu je zvyčajne ťažšie odstrániť, ak je už rozvinutá v neskorších štádiách. Takže možno sa budete musieť venovať záhrade oveľa viac ako doteraz, aby ste si všimli už úplne malé zárodky tohto škodcu. Mladej buriny sa dokonale zbavíte pravidelným kultivovaním pôdy. Akonáhle dopustíte, aby sa tieto mladé výrastky zakorenili v záhrade, bude to pre vás zo dňa na deň náročnejší proces, zbaviť sa ich kompletne.

Na prítomnosť buriny má vplyv aj ročné obdobie. Teplé obdobia a studené obdobia majú svoje špecifické typy buriny, a bude vaším plusom, ak sa naučíte rozpoznávať, ktorá burina bujnie v ktorom ročnom období a pripraviť si dokonalé zbrane pre tento boj. Niektoré typy buriny sú už zakorenené priamo v pôde, takže sa uistite, že pred ich odstránením ste dobre a precízne kultivovali pôdu.

Uistite sa, že pôda obsahuje veľa dobrých zložiek. Ak zanedbáte ktorúkoľvek oblasť, burina si ju prisvojí a začne sa tam rozširovať. Ak nie ste schopný pokryť celú plochu, pokúste sa aspoň dobre zabezpečiť napadnutie a prienik buriny do vašej záhrady.

V prípade, ak ste narazili na burinu, ktorá je už poriadne vyrastená, najlepším spôsobom odstránenia z pôdy, je jej vykopanie. Niektoré typy odmietajú toto odstránenie a neprestanú rásť, ani keď ich osekáte či odstránite. Opakované odstraňovanie buriny ju pomáha postupne eliminovať.

Použitie herbicídov a pesticídov sa takisto odporúča, ale nie je vyslovene potrebné, ak dokážete kultivovať správne celú plochu. Pesticídy a herbicídy, špeciálne tie komerčné, môžu mať vedľajšie škodlivé účinky. Môžu takisto predstavovať hrozbu pre ďalšie živé organizmy, žijúce v záhrade. V prípade, ak čelíte premnoženiu buriny, použite práve herbicídy a pesticídy, ale iba zriedkavo.

Mulčovanie a kompostovanie je takisto dobrý spôsob na to, ako udržať pôdu bez buriny. Ak sa zameriate na zbavenie sa buriny od samotného začiatku pestovania a stanovíte si to ako prioritu, nebudete mať neskôr väčšie problémy.

Ak budete konzistentní pri okopávaní pôdy a starostlivosti o ňu, získate skvelú úrodu zo svojej "zeleninovej" záhradky a vedomosti o tom, ako bojovať proti burine či viac informácií o kontrole rastu plodín. Burina môže pomaly kradnúť vašu úrodu, až ju neskôr zabije úplne a zničí vašu organickú záhradu.

 • Anacyclus depressus "GARTENZWERG"

  Anacyclus patrí do čeľade astrovitých. Je to veľmi zaujímavá...

  OPÄŤ V PONUKE

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka MINIBEL

  Rýchlo rozvetvujúca sa odroda hojne produkujúca chutné, malé guľaté...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  1,26 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Orlíček "CAMEO" mix (Aquilegia flabellata Cameo mix)

  Nízky skalničkový druh orlíčka. Mix farieb. Veľmi pekný hlavne v...

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Olea europea - MEGARON

  Vždyzelený strom dorastajúci do výšky 5-10 metrov s nízkym kmeňom....

  NOVINKA

  23,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Cuketa PATIO STAR

  Nádherná cuketa vhodná na pestovanie vo vo veľkých kvetináčoch....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  5,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Ziziphus jujuba - LANG

  Čínska datľa je opadavý nízky stromček, ktorý dorastá do výšky cca...

  Odporúčame NOVINKA

  53,99 € s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Paradajka INDIGO ROSE

  V skorom štádiu tmavá ako baklažán a vďaka neskoršej zmene farby je...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  4,19 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Granátove jablko WONDERFULL

  Rastlina pochádza z oblastí blízkeho východu, odkiaľ sa rozšírila...

  NOVINKA

  29,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Physalis ANANÁS

  Oranžovo žlté plody. Má príjemnú sviežu, sladkokyslú chuť a má...

  NOVINKA

  3,59 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Skalná ruža MIX (Sempervivum MIX)

  Ponúkame vám mix skalných ruží. Majú nádherné sfarbenie, ktoré sa...

  Odporúčame

  1,79 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info