0917 460 396

info@skalnicky.eu

Fakty, ktoré by ste o organickom pestovaní mali vedieť

Produkty organického stravovania sú aktuálne v kurze, keďže aktuálne aj rôzne štúdie potvrdili, že používanie hnojív a pesticídov má na naše zdravie negatívne účinky. Znamená to, že musíme prehodnotiť svoje priority a vyskúšať niečo iné.

Fakty, ktoré by ste o organickom pestovaní mali vedieť

Koncept organického pestovania nie je nový, nakoľko ho využívali už staroveké civilizácie, po dlhé a dlhé roky. Zabúdame na tieto fakty z jednoduchého dôvodu – moderná veda nám umožňuje vypestovať lepšie a kvalitnejšie plodiny.

Ale ak sa vrátime na začiatok, zistíme, že zdroje, ktoré potrebujeme na túto činnosť, máme všade okolo nás.

Prvá položka je pôda. Takmer dve tretiny Zeme tvorí voda, zbytok je to, čo využívame na infraštruktúru, zatiaľ čo určité percento je venované aj poľnohospodárstvu.

Druhou zložkou, ktorú potrebujete, je voda. V minulosti sa používal efektívny zavlažovací systém, takže voda z riek prúdila rovno na pozemky, kde ju bolo treba. Aktuálne máme rôzne technológie na dodávku vody do týchto oblastí, pomocou potrubia. Ak by náhodou dlho nepršalo, vyrobíme umelý dážď.

Tretí komponent je slnečné svetlo. Síce nedokážeme kontrolovať jeho pohyb, ale ak pestujeme plodiny na pozemku, ktorý je dostatočne vystavený slnečnému svetlu, čokoľvek zasadíme, vyrastie.

Avšak v obdobiach medzi zasadením semienka do zeme a predtým, ako pozbierame úrodu, musíme byť stále v strehu. Plodiny sú potravou pre škodcov. Preto sa odporúča použitie ďalšieho hmyzu, vtákov a ropúch.

Taktiež tu hrajú dôležitú úlohu organické hnojivá a niektoré z nich zahŕňajú použitie kompostu, hnoja a prikrývanie plodín.

Pôda, kde sa pestovala a urodila zelenina, nemusí byť pripravená na pestovanie tých istých plodín, preto aby sa zachovala jej fertilita, farmárom sa odporúča, aby svoje plodiny na jednotlivých parcelách striedali.

S cieľom zabezpečiť, aby farmári, ktorí sú zástancami ekologického pestovania zeleniny, vykonávali tento proces správne, ministerstvo poľnohospodárstva spolu s Medzinárodnou federáciou ekologického poľnohospodárstva, skratka IFOAM, ktorá funguje od roku 1972, sa starajú o to, aby existovali určité normy.

Niektorí ľudia tvrdia, že organické poľnohospodárstvo nie je schopné produkovať rovnaké výnosy plodín v porovnaní s farmármi, ktorí používajú hnojivá a pesticídy. To je pravda, ale v časoch sucha práve tieto plodiny budú stále schopné prežiť, pretože budú mať dostatok vody v podzemnom zásobníku. Znamená to, že farmári budú stále schopní zberať úrodu a trh bude neustále zásobovaný novými plodinami.

Očakáva sa zvýšený dopyt po organickom pestovaní v budúcnosti. Je to v dôsledku toho, že čoraz viac ľudí si uvedomuje dopad stravy na nás a takisto aj jej vplyv na životné prostredie.

Svoj podiel si môžete "odpracovať" pestovaním organickej zeleniny priamo na dvore. Potrebujete na to len zopár jednoduchých vecí a treba sa naučiť tie činnosti, ktoré vykonávajú farmári priamo na poliach.

V skutočnosti tieto informácie nájdete už aj v knihách a online, takže pohľadajte a vyskúšajte. Je to pomerne zábavné a skvelá motivácia, ak to, na čom budete pracovať v záhrade, uvidíte o pár týždňov na svojom tanieri ako skvelé jedlo.

Nezabudnite ani na fakt, že v minulosti existovali remeslá, ktoré sa oceňovali spoločensky viac ako ktorékoľvek iné a jedným z nich boli aj farmár či poľnohospodár.

 • Anacyclus depressus "GARTENZWERG"

  Anacyclus patrí do čeľade astrovitých. Je to veľmi zaujímavá...

  OPÄŤ V PONUKE

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka MINIBEL

  Rýchlo rozvetvujúca sa odroda hojne produkujúca chutné, malé guľaté...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  1,26 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Orlíček "CAMEO" mix (Aquilegia flabellata Cameo mix)

  Nízky skalničkový druh orlíčka. Mix farieb. Veľmi pekný hlavne v...

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Olea europea - MEGARON

  Vždyzelený strom dorastajúci do výšky 5-10 metrov s nízkym kmeňom....

  NOVINKA

  23,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Cuketa PATIO STAR

  Nádherná cuketa vhodná na pestovanie vo vo veľkých kvetináčoch....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  5,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Ziziphus jujuba - LANG

  Čínska datľa je opadavý nízky stromček, ktorý dorastá do výšky cca...

  Odporúčame NOVINKA

  53,99 € s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Paradajka INDIGO ROSE

  V skorom štádiu tmavá ako baklažán a vďaka neskoršej zmene farby je...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  4,19 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Granátove jablko WONDERFULL

  Rastlina pochádza z oblastí blízkeho východu, odkiaľ sa rozšírila...

  NOVINKA

  29,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Physalis ANANÁS

  Oranžovo žlté plody. Má príjemnú sviežu, sladkokyslú chuť a má...

  NOVINKA

  3,59 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Skalná ruža MIX (Sempervivum MIX)

  Ponúkame vám mix skalných ruží. Majú nádherné sfarbenie, ktoré sa...

  Odporúčame

  1,79 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info