0917 460 396

info@skalnicky.eu

Fertilizácia 101: pestovanie zeleniny v organickej záhrade

Ak spomíname hnojenie pre efektívne pestovanie plodín alebo záhradníčenie organickým spôsobom, je to veľmi podobné mulčovaniu. Existujú ale aj iné aspekty pestovania, ako je napríklad zoznámenie sa s procesom prihnojovania hnojivami, dostupnými z prírody alebo komerčnými. Jednoducho povedané, budete sa musieť postarať o svoje rastliny, či už organicky alebo anorganicky.

Fertilizácia 101: pestovanie zeleniny v organickej záhrade

Okrem funkcie prihnojenia, je týmto chránená aj vaša pôda. Či je už záhrada vystavená silným dažďom alebo premnoženej burine, mulčovanie jej poskytne dokonalú ochranu a posilní prirodzené procesy pri pestovaní organickej zeleniny. Odhliadnuc od tohto faktu, reguluje aj teplotu pôdy; má aj estetickú funkciu, pretože pomáha zlepšiť textúru pôdy a celkový vzhľad.

Ak ste už začali s efektívnym mulčovaním v záhrade, vyžaduje sa menej zálievky, pretože tento rok pomáha aj rastlinám zadržiavať viac vody. Rastliny takisto začnú rásť inak a zadržiavať viac vlhkosti. Je síce známe ako prevencia proti burine, ale nebojuje aktívne proti jej výskytu. Pomáha len ako prostriedok pri plochách, ktoré sú vystavené vysokému riziku rozmnoženia buriny. Takisto aj odolná burina môže vymiznúť, nakoľko pôda vystavená mulčovaniu nie je pre ňu ideálna.

V prípade organického mulčovania, baktérie majú tendenciu konzumovať toľko potrebný dusík, takže v niektorých prípadoch budete musieť dodávať dodatočné dávky dusíka. Príklady materiálov, ktoré môžete použiť na mulčovanie sú napríklad pokosená tráva, kompostové zvyšky, lístie, slama, piliny, drevené odrezky. Toto je perfektný organický materiál pre mulčovanie. Ak sa rozhodnete pre neorganický, často sa dosiahnu optimálne výsledky pri pestovaní v kopcoch.

Pri fertilizácii pôdy mulčovaním, budete pravdepodobne musieť byť viac opatrný pri organickom pestovaní. Pri využívaní neorganických substancií bude treba pravdepodobne viac zavlažovať takisto si treba dať pozor aj na vädnutie, pretože zemina bude pevnejšia.

Testovanie pôdy je dobrý spôsob na zabezpečenie efektívnej fertilizácie. Nekupujte hnojivá vo veľkých množstvách, nakoľko sa môže ľahko stať, že práve tento typ nevyhovuje vášmu typu pôdy. Najlepším spôsobom, ako nájsť vhodné hnojivo, je vykonaním priebežného testu na vzorke pôdy zo záhrady.

Po aplikácii fertilizéru sa odporúča ešte lepšia starostlivosť. Hlavne pre začiatočníkov je dobré, aby mali odložené extra finančné prostriedky na fertilizér vysokej kvality, čo je jedna z podmienok úspechu. Existujú takisto hnojivá, navrhnuté špeciálne pre fázu rastu rastlín a netreba ich už potom aplikovať neskôr, v ďalších fázach pestovania. V každom prípade sa uistite, že za svoje peniaze dostávate primeranú hodnotu a fertilizér, ktorý používate v záhrade, bol overený a otestovaný práve pre váš typ pôdy.

Aj keď pridáte fertilizér alebo neorganický mulč do pôdy, organické materiály sú stále najlepším zdrojom fertilizácie pre vaše rastliny a sú úzko spojené s prírodným rastovým procesom rastlín. Ak je to možné, vyhnite sa aj prílišným chemickým zásahom do pôdy, takže rastliny si automaticky zvyknú na rast a maximalizáciu svojho potenciálu prírodným spôsobom.

 • Anacyclus depressus "GARTENZWERG"

  Anacyclus patrí do čeľade astrovitých. Je to veľmi zaujímavá...

  OPÄŤ V PONUKE

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Orlíček "CAMEO" mix (Aquilegia flabellata Cameo mix)

  Nízky skalničkový druh orlíčka. Mix farieb. Veľmi pekný hlavne v...

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Olivovník európsky MEGARON

  Vždyzelený strom dorastajúci do výšky 5-10 metrov s nízkym kmeňom....

  19,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Cuketa PATIO STAR

  Nádherná cuketa vhodná na pestovanie vo vo veľkých kvetináčoch....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV VHODNÉ NA BALKÓN

  2,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Ziziphus jujuba - LANG

  Čínska datľa je opadavý nízky stromček, ktorý dorastá do výšky cca...

  Odporúčame

  44,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Physalis ANANÁS

  Oranžovo žlté plody. Má príjemnú sviežu, sladkokyslú chuť a má...

  2,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Paradajka BÝČIE SRDCE

  Neskorá odroda poskytujúca plody o veľkosti až 300g. Vedieme na...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV

  0,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Skalná ruža MIX (Sempervivum MIX)

  Ponúkame vám mix skalných ruží. Majú nádherné sfarbenie, ktoré sa...

  Odporúčame

  1,79 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info