0907 590 290

info@skalnicky.eu

Výhody zakladania zeleninových záhrad

Máte malý fliačik pôdy vo vašej záhrade, ktorá bola po celý čas nevyužitá? Ak ste stále nerozhodli, čo s ním urobiť, možno je najvyšší čas, aby ste pouvažovali nad vysadením zeleniny. V článku ďalej sa dozviete niektoré výhody zakladania zeleninových záhrad.

Výhody zakladania zeleninových záhrad

Chutnejšie zeleninové pochúťky

Mnohí ľudia tvrdia, že zelenina pestovaná na vlastnom dvore chutí oveľa lepšie ako tá, ktorú si kúpili v potravinách či zelovoci. Chvália nielen skvelú chuť svojej úrody, ale aj jej použitie ako skvelej prísady do čerstvého zeleninového šalátu alebo varených jedál. Nech je to kvôli mimoriadnemu množstvu lásky a starostlivosti, ktorú dostala táto domáca zelenina, alebo osobe, ktorá sa venovala pestovaniu plodín na svojom dvore, na tom naozaj nezáleží. Dôležité je, že to, čo servírujete na stôl, je čerstvé a priamo z vašej zeleninovej záhrady a bežne dostupné pre každého člena rodiny, ktorý si chce zdravo zachrumkať. Takisto si môžete byť istí, že to, čo ste položili na stôl, je čerstvé a bez obsahu škodlivých chemikálií, ako sú aj konzervačné látky.

Garantovaný nulový obsah chemikálií

Je pravdepodobné, že nebudete nikdy úplne vedieť, či zelenina, ktorú kupujete v supermarkete, neobsahuje pesticídy. Niektorí predajcovia tvrdia, že ich zelenina neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie. Čo ak pôda, kde rastú tieto plodiny, bola vystavená účinkom pesticídov dávno predtým alebo plodiny boli vysadené vedľa iných plodín, striekaných pesticídmi? Dlhodobá expozícia plodín voči pesticídom je spojená s rôznymi nepriaznivými účinkami na reprodukciu a vývoj človeka, hoci na to neexistuje dostatok údajov. Vaše deti sú vystavené väčšiemu riziku ohrozenia takýmito chemikáliami v zelenine, ktorú konzumujú. Ich organizmy ešte nie sú úplne vyvinuté, aby správne metabolizovali alebo vylučovali takéto látky.

Skvelý spôsob posilňovania tela

Ak máte málo času alebo dokonca vôbec žiadny na to, aby ste zbehli do telocvične alebo užiť si čas v kúpeľoch, využite záhradu a doprajte si svoju dennú dávku pohybu. Čas strávený vo vašej záhrade, najmenej 30 minút denne, je skvelý spôsob, ako spáliť nadbytočné kalórie a schudnúť. Môžete posilňovať niekoľko hlavných svalových skupín v tele, ako sú nohy, ruky, chrbát, zadok a mnoho ďalších. Záhradkárčenie taktiež zvyšuje vašu flexibilitu vždy, keď sa natiahnete, aby ste vytrhli burinu alebo zohnete sa, aby ste zasadili semienko. V období, keď budú vaše plodiny pripravené na zber, uvidíte zmenu vo vašom tele, najmä ak sa staráte o vašu záhradu pravidelne. Zdvihnúť kľúča od auta, ktorý spadol na podlahu, alebo dosiahnuť knihu v hornej časti vysokej police, bude pre vás hračka. Na rozdiel od behu, hrania basketbalu a iných, záhradníčenie má menší dopad na vaše kĺby. Záhradníctvo je najlepšie pre tých, ktorým nie sú odporúčané silové cvičenia, napríklad pre ľudí s vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, poruchami kostí a mnohých ďalších.

Pomôžete zachrániť prostredie

Ak spotrebitelia prestanú žiadať komerčne pestovanú zeleninu potom komerční poľnohospodári nebudú mať dôvod rozširovať svoje polia či plantáže. Takže nie je potrebné ničiť dažďové pralesy a biotopy voľne žijúcich zvierat. V prípade zníženia dopytu budú adekvátne poľnohospodári používať menej pesticídov a iných škodlivých chemikálií, ktoré znečisťujú naše rieky a celé životné prostredie. Možno máte pocit, že vy ako zainteresovaný občan nemôžete dosiahnuť taký veľký pozitívny vplyv na životné prostredie tým, že si založíte zeleninovú záhradu. Ale predstavte si, aký rozdiel by bol, ak by veľa ľudí začalo pestovať svoju vlastnú zeleninu na svojom vlastnom dvore.

 • Anacyclus depressus "GARTENZWERG"

  Anacyclus patrí do čeľade astrovitých. Je to veľmi zaujímavá...

  OPÄŤ V PONUKE

  1,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka MINIBEL

  Rýchlo rozvetvujúca sa odroda hojne produkujúca chutné, malé guľaté...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  1,05 €

  Dostupnosť: Vypredané

 • Orlíček "CAMEO" mix (Aquilegia flabellata Cameo mix)

  Nízky skalničkový druh orlíčka. Mix farieb. Veľmi pekný hlavne v...

  1,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Olea europea - MEGARON

  Vždyzelený strom dorastajúci do výšky 5-10 metrov s nízkym kmeňom....

  NOVINKA

  19,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Cuketa PATIO STAR

  Nádherná cuketa vhodná na pestovanie vo vo veľkých kvetináčoch....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  4,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Ziziphus jujuba - LANG

  Čínska datľa je opadavý nízky stromček, ktorý dorastá do výšky cca...

  Odporúčame NOVINKA

  44,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka INDIGO ROSE

  V skorom štádiu tmavá ako baklažán a vďaka neskoršej zmene farby je...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  3,49 €

  Dostupnosť: Vypredané

 • Granátove jablko WONDERFULL

  Rastlina pochádza z oblastí blízkeho východu, odkiaľ sa rozšírila...

  NOVINKA

  24,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Physalis ANANÁS

  Oranžovo žlté plody. Má príjemnú sviežu, sladkokyslú chuť a má...

  NOVINKA

  2,99 €

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Skalná ruža MIX (Sempervivum MIX)

  Ponúkame vám mix skalných ruží. Majú nádherné sfarbenie, ktoré sa...

  Odporúčame

  1,49 €

  Dostupnosť: Nedostupné

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info