0917 460 396

info@skalnicky.eu

Nemáte dvor? Vyskúšajte pestovanie zeleniny doma!

Nič neprekoná čerstvú chuť zeleniny, práve pozbieranej z vlastnej záhrady. Pestovanie zeleniny môže byť výzvou, ak nemáte dvor či pozemok, ale stále môžete pestovať zeleninu aj v interiéri. Stačí postupovať podľa niekoľkých jednoduchých rád.

Nemáte dvor? Vyskúšajte pestovanie zeleniny doma!

Zvoľte si vhodnú zeleninu

Rôzne rastliny majú rôzne požiadavky a pri vnútorných záhradách sú hlavnými obmedzeniami, ktoré častokrát nie sú k dispozícii, dostatočný priestor a vhodné svetlo. Ak chcete pestovať ovocné rastliny, budú vyžadovať veľké množstvo slnečného svetla. Šalátové zelené rastliny ako hlávkový šalát, miniatúrna kapusta, švajčiarsky mangold a špenát vyžadujú menej svetla a celkom dobre rastú aj v interiéri.Veľkosť vašich kvetináčov určuje aj rastliny, ktoré sa chystáte pestovať, vyberte kvetináče dostatočne veľké na to, aby rastliny mohli poriadne rásť. Malé koreňové plodiny, ako sú reďkovky a cibuľa, sú skvelou voľbou a k dispozícii je aj malá koreňová mrkva. Bylinky sú aktuálne populárnou voľbou, pretože sú kompaktné a nepotrebujú veľa miesta. Miniatúrne odrody rajčiakov, papriky a baklažánu môžu tiež vyrásť aj vo vnútri, keď im doprajete adekvátnu starostlivosť.

Nájdite si vhodné miesto na pestovanie

Ako už bolo spomenuté, osvetlenie je dôležitým faktorom pre vnútornú zeleninovú záhradu. Slnečné okno orientované na juh je vašou najlepšou voľbou, ale je možné použiť akékoľvek miesto, ktoré má minimálne 5 hodín nepretržitého slnečného svetla. Okrem prirodzeného svetla môžete nastaviť aj dodatočné umelé osvetlenie, ak to s pestovaním rastlín myslíte skutočne vážne.Celkový pohyb v miestnosti je ďalším dôležitým faktorom, nad ktorým sa treba zamyslieť. Zelenina je vo všeobecnosti ľahko zraniteľná, takže by ste mali vybrať pomerne tiché miesta, aby sa minimalizoval náhodný kontakt s ľuďmi. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, možno by ste mali umiestniť svoju záhradu mimo ich dosahu. Je tiež dôležité zamyslieť sa nad používaním záhradníckych potrieb a zvládnuť jednoduché upratanie priestoru, ak sa veci vymknú spod kontroly.

Optimalizujte mikroklímu

Rastlinám sa najlepšie darí pri vysokej vlhkosti a miernych teplotách. Vnútorné záhrady obyčajne trpia nízkou vlhkosťou a je potrebné ich zavlažovať. Črepníkové rastliny majú tendenciu rýchlejšie vyschnúť a vyžadujú si častejšie zavlažovanie. Je však dôležité, aby rastliny nestáli vo vode, pretože to môže spôsobiť odhnitie koreňov. Uistite sa, že sú dobre odvodnené tým, že nadvihnete črepníky vrstvou štrku, ktorý umiestnite pod črepníky, do misky. Odparovanie vody z misiek takisto zlepšuje vlhkosť, takže zabijete dve muchy jednou ranou.Ďalším skvelým spôsobom optimalizácie mikroklímy je vzájomné zoskupenie rastlín. Môžete zmiešať zeleninu s viacerými dekoratívnymi izbovými rastlinami, aby ste vytvorili zoskupenia, ktoré sú nielen krásne, ale aj funkčné. Teplota je v skutočnosti oveľa ľahšie ovládateľná vo vnútri domu, pretože ľahko zabezpečíte viac tieňa tým, že jednoducho zastriete záclony. Len sa uistite, že rastliny sú dokonale chránené pred prievanom.

Doprajte rastlinám kvalitnú črepníkovú zeminu

Črepníková pôda pre vnútorné záhrady by mala dobre prepúšťať vodu a obsahovať aj živiny potrebné na podporu rastu a rozvoja sadeníc. Môžete zakúpiť predmix záhradnej pôdy, ktorá už obsahuje správne množstvo hnojiva. Ak dávate prednosť organickému zloženiu, môžete získať organické záhradné zmesi z miestnej záhradnej predajne. Pridávajte živiny iba opatrne, pretože v črepníkoch sa bežne zhromažďujú nadmerné množstvá hnojív.Vysádzanie zeleninových záhrad v interiéri môže byť skvelo odmenené, takže sa nebojte ho vyskúšať. Môžete dokonca vypestovať toľko, že bude možné zeleninu darovať aj rodine a priateľom.

 • Anacyclus depressus "GARTENZWERG"

  Anacyclus patrí do čeľade astrovitých. Je to veľmi zaujímavá...

  OPÄŤ V PONUKE

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka MINIBEL

  Rýchlo rozvetvujúca sa odroda hojne produkujúca chutné, malé guľaté...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  1,26 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Orlíček "CAMEO" mix (Aquilegia flabellata Cameo mix)

  Nízky skalničkový druh orlíčka. Mix farieb. Veľmi pekný hlavne v...

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Olea europea - MEGARON

  Vždyzelený strom dorastajúci do výšky 5-10 metrov s nízkym kmeňom....

  NOVINKA

  23,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Cuketa PATIO STAR

  Nádherná cuketa vhodná na pestovanie vo vo veľkých kvetináčoch....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  5,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Ziziphus jujuba - LANG

  Čínska datľa je opadavý nízky stromček, ktorý dorastá do výšky cca...

  Odporúčame NOVINKA

  53,99 € s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Paradajka INDIGO ROSE

  V skorom štádiu tmavá ako baklažán a vďaka neskoršej zmene farby je...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  4,19 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Granátove jablko WONDERFULL

  Rastlina pochádza z oblastí blízkeho východu, odkiaľ sa rozšírila...

  NOVINKA

  29,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Physalis ANANÁS

  Oranžovo žlté plody. Má príjemnú sviežu, sladkokyslú chuť a má...

  NOVINKA

  3,59 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Skalná ruža MIX (Sempervivum MIX)

  Ponúkame vám mix skalných ruží. Majú nádherné sfarbenie, ktoré sa...

  Odporúčame

  1,79 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info