0917 460 396

info@skalnicky.eu

Nemáte dvor? Vyskúšajte pestovanie zeleniny doma!

Nič neprekoná čerstvú chuť zeleniny, práve pozbieranej z vlastnej záhrady. Pestovanie zeleniny môže byť výzvou, ak nemáte dvor či pozemok, ale stále môžete pestovať zeleninu aj v interiéri. Stačí postupovať podľa niekoľkých jednoduchých rád.

Nemáte dvor? Vyskúšajte pestovanie zeleniny doma!

Zvoľte si vhodnú zeleninu

Rôzne rastliny majú rôzne požiadavky a pri vnútorných záhradách sú hlavnými obmedzeniami, ktoré častokrát nie sú k dispozícii, dostatočný priestor a vhodné svetlo. Ak chcete pestovať ovocné rastliny, budú vyžadovať veľké množstvo slnečného svetla. Šalátové zelené rastliny ako hlávkový šalát, miniatúrna kapusta, švajčiarsky mangold a špenát vyžadujú menej svetla a celkom dobre rastú aj v interiéri.Veľkosť vašich kvetináčov určuje aj rastliny, ktoré sa chystáte pestovať, vyberte kvetináče dostatočne veľké na to, aby rastliny mohli poriadne rásť. Malé koreňové plodiny, ako sú reďkovky a cibuľa, sú skvelou voľbou a k dispozícii je aj malá koreňová mrkva. Bylinky sú aktuálne populárnou voľbou, pretože sú kompaktné a nepotrebujú veľa miesta. Miniatúrne odrody rajčiakov, papriky a baklažánu môžu tiež vyrásť aj vo vnútri, keď im doprajete adekvátnu starostlivosť.

Nájdite si vhodné miesto na pestovanie

Ako už bolo spomenuté, osvetlenie je dôležitým faktorom pre vnútornú zeleninovú záhradu. Slnečné okno orientované na juh je vašou najlepšou voľbou, ale je možné použiť akékoľvek miesto, ktoré má minimálne 5 hodín nepretržitého slnečného svetla. Okrem prirodzeného svetla môžete nastaviť aj dodatočné umelé osvetlenie, ak to s pestovaním rastlín myslíte skutočne vážne.Celkový pohyb v miestnosti je ďalším dôležitým faktorom, nad ktorým sa treba zamyslieť. Zelenina je vo všeobecnosti ľahko zraniteľná, takže by ste mali vybrať pomerne tiché miesta, aby sa minimalizoval náhodný kontakt s ľuďmi. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, možno by ste mali umiestniť svoju záhradu mimo ich dosahu. Je tiež dôležité zamyslieť sa nad používaním záhradníckych potrieb a zvládnuť jednoduché upratanie priestoru, ak sa veci vymknú spod kontroly.

Optimalizujte mikroklímu

Rastlinám sa najlepšie darí pri vysokej vlhkosti a miernych teplotách. Vnútorné záhrady obyčajne trpia nízkou vlhkosťou a je potrebné ich zavlažovať. Črepníkové rastliny majú tendenciu rýchlejšie vyschnúť a vyžadujú si častejšie zavlažovanie. Je však dôležité, aby rastliny nestáli vo vode, pretože to môže spôsobiť odhnitie koreňov. Uistite sa, že sú dobre odvodnené tým, že nadvihnete črepníky vrstvou štrku, ktorý umiestnite pod črepníky, do misky. Odparovanie vody z misiek takisto zlepšuje vlhkosť, takže zabijete dve muchy jednou ranou.Ďalším skvelým spôsobom optimalizácie mikroklímy je vzájomné zoskupenie rastlín. Môžete zmiešať zeleninu s viacerými dekoratívnymi izbovými rastlinami, aby ste vytvorili zoskupenia, ktoré sú nielen krásne, ale aj funkčné. Teplota je v skutočnosti oveľa ľahšie ovládateľná vo vnútri domu, pretože ľahko zabezpečíte viac tieňa tým, že jednoducho zastriete záclony. Len sa uistite, že rastliny sú dokonale chránené pred prievanom.

Doprajte rastlinám kvalitnú črepníkovú zeminu

Črepníková pôda pre vnútorné záhrady by mala dobre prepúšťať vodu a obsahovať aj živiny potrebné na podporu rastu a rozvoja sadeníc. Môžete zakúpiť predmix záhradnej pôdy, ktorá už obsahuje správne množstvo hnojiva. Ak dávate prednosť organickému zloženiu, môžete získať organické záhradné zmesi z miestnej záhradnej predajne. Pridávajte živiny iba opatrne, pretože v črepníkoch sa bežne zhromažďujú nadmerné množstvá hnojív.Vysádzanie zeleninových záhrad v interiéri môže byť skvelo odmenené, takže sa nebojte ho vyskúšať. Môžete dokonca vypestovať toľko, že bude možné zeleninu darovať aj rodine a priateľom.

 • Nektarínka mini - NEKTINA

  Je ju možné pestovať v kontajneri či vo voľnej pôde. Je...

  VHODNÉ NA BALKÓN

  19,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Paradajka SACHER

  Čokoládové paradajky s hnedo-červenou šupkou, vysoký obsah...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  1,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Pivonka BIG BEN (Paeonia BIG BEN)

  Vysoko voňavá a má obrovské ružové/fuksiovo červené kvety s...

  NOVINKA

  6,39 € s DPH

  7,99 € s DPH Zľava 20%

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Heuchera BEAUTY COLOR

  Je vždyzelená trvalka, ktorá vytvára veľa plytkých lalokových...

  NOVINKA

  4,39 € s DPH

  5,49 € s DPH Zľava 20%

  Dostupnosť: Predpredaj

 • 10x jahody AROMAS (stálerodiaca odroda)

  Veľmi plodná a chutná odroda. Plody veľké a výraznou arómou. Rodí...

  NOVINKA FRIGO SADBA

  7,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Zakrpatená hruška ZLATA

  Zakrpatená jesenná hruška Zlata je nenáročná odroda vhodná do...

  NOVINKA

  19,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Papraďka japonská URSULA'S RED (Athyrium nip. Ursula's Red)

  Táto nová japonská papraď dosahuje výšku asi 30-45 cm. Má...

  NOVINKA

  4,49 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • HURMIKAKI - Kaki kurma JIRO

  Odroda Jiro neobsahuje kôstky, konzumná je od začiatku októbra...

  NOVINKA

  24,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Boží kvet záhradný QUEEN VICTORIA (Dodecatheon meadia QUEEN VICTORIA)

  Vynikajúca kvetinová odroda s veľkými ružovými kvetmi s bielym a...

  NOVINKA

  1,99 € s DPH

  2,49 € s DPH Zľava 20%

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Moruša previslá PENDULA

  Moruša pochádza z juhovýchodnej Ázie, u nás kedysi hojne pestovaná,...

  NOVINKA

  29,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Paradajka ANANAS

  Ovocne sladké aromatické paradajky pre chránené miesta na poli....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  1,49 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info