Kto by sa mal venovať kompostovaniu?

Pridal: Pridané: 11.01.2019 20:19:35

11 Január 2019

Keďže existujú rôzne využitia kompostu, nájdete tu ľudí s rôznymi záujmami a povolaniami, ktoré využívajú práve tento zdroj šetrný k životnému prostrediu. Majitelia domov môžu vytvoriť kompostovacie koše alebo kopy na zníženie množstva odpadu, ktorý vyhadzujú. Ako ďalší bonus, vytvárajú hnojivo pre svoje domáce rastliny alebo záhradu. Vzhľadom k tomu, že kompostovacie nádoby vyžadujú zelené potraviny (pokosenú trávu) a hnedé potraviny (organický odpad), môžete pozbierať aj pokosenú trávu a pridať ju kedykoľvek do kompostéra.

Kto by sa mal venovať kompostovaniu?

Na farme môžu plodiny produkovať pomerne veľa odpadu. Poľnohospodár môže používať nielen plodiny, ktoré nie sú konzumovateľné a pridať ich do kompostového koša spolu s hnojom od všetkých hospodárskych zvierat, ktoré chová. Akonáhle kompost dozrie a je pripravený, poľnohospodár môže materiál použiť na zvýšenie obsahu živín v pôde; vyrovnať nižšie miesta na pozemku na rovnakú úroveň; a udržať pôdu zdravú. Zrelý kompost má takisto schopnosť zabrániť ďalšiemu klíčeniu semien buriny.

Profesionálny krajinný dizajnér môže vytvoriť kompostový materiál pre klientov, ktorí preferujú iba prírodné alebo organické materiály používané na trávnikoch alebo kvetinových záhonoch. Ide takisto o pomerne lacný materiál, ktorý môžu poskytnúť svojim klientom ako voľbu, priateľskú pre Zem a prostredie s nízkymi obstarávacími nákladmi.

Ak sa vám páči idea kompostovania, ale nemáte priestor alebo čas, aby ste si vytvorili vlastné možnosti, skúste vyhľadať možnosti kompostovania vo vašom okolí alebo samospráve. Niektoré poskytujú možnosť prijať odpad z domácnosti či pokosenú trávu dvora a prispieť k lokálnej tvorbe kompostu. Tento materiál sa potom využije v mestských parkoch a záhradách. Niektoré mestá dokonca poskytuj možnosť využívať kompost aj pre obyvateľov.
Školy môžu využívať kompostovanie na priblíženie procesu rozkladu študentom a pri výučbe žiakov, ako môžeme pomôcť našej planéte. Ide o pridanú hodnotu vo forme úspory nákladov školám a napomáhanie udržiavaniu upravených trávnatých plôch a parkov.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info