0917 460 396

info@skalnicky.eu

Dlhodobé plány na výsadbu zeleninových záhrad

Veľa ľudí si začína uvedomovať výhody výsadby zeleninových záhrad. Je to zvyčajne zdravšie, pretože sa môžete rozhodnúť, či budete používať komerčné pesticídy. Keďže rastlinné záhrady sú zvyčajne ľahko zvládnuteľné na základe menšej veľkosti, pretože nie sú navrhované pre dosiahnutie zisku, je pre ľudí jednoduchšie udržiavať pozemok bez toho, aby sa museli uchýliť k používaniu komerčných pesticídov. Zeleninové záhrady vám tiež zabezpečia čerstvé produkty, pretože nie je potrebné vyberať zeleninu v obchode a pred konzumáciou ju udržiavať v chlade. Zelenina zostane čerstvá, až pokým ju nevyberiete zo záhrady, ak samozrejme, medzitým nezhnije. Okrem zdravotných dôvodov je výsadba zeleninových záhrad tiež ekonomická, pretože produkty nebudú také drahé ako tie, ktoré kupujete na trhu alebo v potravinách.

Dlhodobé plány na výsadbu zeleninových záhrad

Ľudia, ktorí úspešne vysadili zopár zeleninových záhrada, zvyčajne vedia, že v záhrade nemôžete pestovať iba jeden druh zeleniny. Zvyčajne je vhodnejšie meniť plodiny namiesto vysádzania jediného druhu plodiny počas celého roka. Rotáciou plodín zabezpečíte, že mikroživiny v pôde sa zachovajú a že v časticiach pôdy sa nebudú držať choroboplodné zárodky.Výsadba zeleninových záhrad vyžaduje z vašej strany dôkladné plánovanie a tiež pochopenie jednotlivých „rodín" rastlín, aby ste vedeli, ktoré typy zeleniny sú navzájom kompatibilné. Prinášame prehľad niektorých príkladov skupín, ktoré možno považovať za "kompatibilné" a ktoré je možné bezpečne pestovať a rotovať spolu:

Cibuľoviny - cibuľa, pór, šalotka a podobne; Kalerábovité - ako reďkovky, uhorky, brokolicu, karfiol a podobne; Kapustovité - kel, horčica, kapusta a podobne; Strukoviny - hrášok a fazuľa; Tekvicovité - melóny a pod.; Ľuľkovité - papriky, baklažány, paradajky a podobne; Šalátové – rukola, čakanka, ľadový šalát, a pod.Rotáciou zeleniny z rovnakej rodiny by sme tiež dosiahli, že (častejšie) by boli tieto druhy náchylné na rovnaký druh škodcov. Týmto dosiahneme, že kontrola škodcov je pre nás trochu viac zvládnuteľná, pretože sa nemusíme prispôsobovať rôznym druhom škodcov pre rôzne triedy zeleniny.Zelenina, ako je špargľa, rebarbora ​​a iné trvalé zeleniny, sa nesmie striedať. Preto by mali byť vysadené samostatne. Viac odolná a polročná zelenina sa môže každoročne meniť tak, aby počas štyroch rokov nebola v jednom záhone vysadená žiadna zeleninová trieda dvakrát. Ak by ste si radi naplánovali pred vysadením zeleninových záhrad stratégiu, naša rada pre malý pozemok znie: štyri záhony pre rastliny, ktoré môžu byť rotované, a jeden záhon pre celoročný, nerotujúci druh.

Bolo by tiež ideálne pre tých, ktorí plánujú zakladať zeleninové záhrady, aby si rozložili jednotlivé druhy zeleniny tak, aby nezískali príliš veľa úrody z tej istej zeleniny v jednej sezóne. Asi by ste nechceli byť zavalení v jednej sezóne iba uhorkami, však? Počas celej vegetačnej sezóny sa pokúste pestovať rôzne druhy krátkodobej zeleniny, aby ste si mohli počas sezóny vychutnať viaceré druhy zeleniny.Ak naozaj plánujete vyťažiť z výsadby zeleninových záhrad čo najviac, bolo by vhodné, aby ste si najprv urobili malý prieskum. Skontrolujte, ktoré rastliny sa hodia spolu, skontrolujte, či máte dostatok miesta na to, aby ste mohli vaše rastliny otáčať, skontrolujte takisto, ktoré rastliny môžete skutočne rotovať, aby ste predišli otrave a vyčerpaniu živín pôdy, a rozložte jednotlivé typy zeleniny, ktorú budete pestovať, aby ste nemali príliš veľkú úrodu z toho istého druhu počas celej sezóny.

 • Anacyclus depressus "GARTENZWERG"

  Anacyclus patrí do čeľade astrovitých. Je to veľmi zaujímavá...

  OPÄŤ V PONUKE

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka MINIBEL

  Rýchlo rozvetvujúca sa odroda hojne produkujúca chutné, malé guľaté...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  1,26 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Orlíček "CAMEO" mix (Aquilegia flabellata Cameo mix)

  Nízky skalničkový druh orlíčka. Mix farieb. Veľmi pekný hlavne v...

  2,39 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Olea europea - MEGARON

  Vždyzelený strom dorastajúci do výšky 5-10 metrov s nízkym kmeňom....

  NOVINKA

  23,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Cuketa PATIO STAR

  Nádherná cuketa vhodná na pestovanie vo vo veľkých kvetináčoch....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA VHODNÉ NA BALKÓN

  5,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Ziziphus jujuba - LANG

  Čínska datľa je opadavý nízky stromček, ktorý dorastá do výšky cca...

  Odporúčame NOVINKA

  53,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Paradajka INDIGO ROSE

  V skorom štádiu tmavá ako baklažán a vďaka neskoršej zmene farby je...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  4,19 € s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

 • Granátove jablko WONDERFULL

  Rastlina pochádza z oblastí blízkeho východu, odkiaľ sa rozšírila...

  NOVINKA

  29,99 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Physalis ANANÁS

  Oranžovo žlté plody. Má príjemnú sviežu, sladkokyslú chuť a má...

  NOVINKA

  3,59 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

 • Skalná ruža MIX (Sempervivum MIX)

  Ponúkame vám mix skalných ruží. Majú nádherné sfarbenie, ktoré sa...

  Odporúčame

  1,79 € s DPH

  Dostupnosť: Nedostupné

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info