0917 460 396

info@skalnicky.eu

Dlhodobé plány na výsadbu zeleninových záhrad

Veľa ľudí si začína uvedomovať výhody výsadby zeleninových záhrad. Je to zvyčajne zdravšie, pretože sa môžete rozhodnúť, či budete používať komerčné pesticídy. Keďže rastlinné záhrady sú zvyčajne ľahko zvládnuteľné na základe menšej veľkosti, pretože nie sú navrhované pre dosiahnutie zisku, je pre ľudí jednoduchšie udržiavať pozemok bez toho, aby sa museli uchýliť k používaniu komerčných pesticídov. Zeleninové záhrady vám tiež zabezpečia čerstvé produkty, pretože nie je potrebné vyberať zeleninu v obchode a pred konzumáciou ju udržiavať v chlade. Zelenina zostane čerstvá, až pokým ju nevyberiete zo záhrady, ak samozrejme, medzitým nezhnije. Okrem zdravotných dôvodov je výsadba zeleninových záhrad tiež ekonomická, pretože produkty nebudú také drahé ako tie, ktoré kupujete na trhu alebo v potravinách.

Dlhodobé plány na výsadbu zeleninových záhrad

Ľudia, ktorí úspešne vysadili zopár zeleninových záhrada, zvyčajne vedia, že v záhrade nemôžete pestovať iba jeden druh zeleniny. Zvyčajne je vhodnejšie meniť plodiny namiesto vysádzania jediného druhu plodiny počas celého roka. Rotáciou plodín zabezpečíte, že mikroživiny v pôde sa zachovajú a že v časticiach pôdy sa nebudú držať choroboplodné zárodky.Výsadba zeleninových záhrad vyžaduje z vašej strany dôkladné plánovanie a tiež pochopenie jednotlivých „rodín" rastlín, aby ste vedeli, ktoré typy zeleniny sú navzájom kompatibilné. Prinášame prehľad niektorých príkladov skupín, ktoré možno považovať za "kompatibilné" a ktoré je možné bezpečne pestovať a rotovať spolu:

Cibuľoviny - cibuľa, pór, šalotka a podobne; Kalerábovité - ako reďkovky, uhorky, brokolicu, karfiol a podobne; Kapustovité - kel, horčica, kapusta a podobne; Strukoviny - hrášok a fazuľa; Tekvicovité - melóny a pod.; Ľuľkovité - papriky, baklažány, paradajky a podobne; Šalátové – rukola, čakanka, ľadový šalát, a pod.Rotáciou zeleniny z rovnakej rodiny by sme tiež dosiahli, že (častejšie) by boli tieto druhy náchylné na rovnaký druh škodcov. Týmto dosiahneme, že kontrola škodcov je pre nás trochu viac zvládnuteľná, pretože sa nemusíme prispôsobovať rôznym druhom škodcov pre rôzne triedy zeleniny.Zelenina, ako je špargľa, rebarbora ​​a iné trvalé zeleniny, sa nesmie striedať. Preto by mali byť vysadené samostatne. Viac odolná a polročná zelenina sa môže každoročne meniť tak, aby počas štyroch rokov nebola v jednom záhone vysadená žiadna zeleninová trieda dvakrát. Ak by ste si radi naplánovali pred vysadením zeleninových záhrad stratégiu, naša rada pre malý pozemok znie: štyri záhony pre rastliny, ktoré môžu byť rotované, a jeden záhon pre celoročný, nerotujúci druh.

Bolo by tiež ideálne pre tých, ktorí plánujú zakladať zeleninové záhrady, aby si rozložili jednotlivé druhy zeleniny tak, aby nezískali príliš veľa úrody z tej istej zeleniny v jednej sezóne. Asi by ste nechceli byť zavalení v jednej sezóne iba uhorkami, však? Počas celej vegetačnej sezóny sa pokúste pestovať rôzne druhy krátkodobej zeleniny, aby ste si mohli počas sezóny vychutnať viaceré druhy zeleniny.Ak naozaj plánujete vyťažiť z výsadby zeleninových záhrad čo najviac, bolo by vhodné, aby ste si najprv urobili malý prieskum. Skontrolujte, ktoré rastliny sa hodia spolu, skontrolujte, či máte dostatok miesta na to, aby ste mohli vaše rastliny otáčať, skontrolujte takisto, ktoré rastliny môžete skutočne rotovať, aby ste predišli otrave a vyčerpaniu živín pôdy, a rozložte jednotlivé typy zeleniny, ktorú budete pestovať, aby ste nemali príliš veľkú úrodu z toho istého druhu počas celej sezóny.

 • Nektarínka mini - NEKTINA

  Je ju možné pestovať v kontajneri či vo voľnej pôde. Je...

  VHODNÉ NA BALKÓN

  19,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Paradajka SACHER

  Čokoládové paradajky s hnedo-červenou šupkou, vysoký obsah...

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  1,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Pivonka BIG BEN (Paeonia BIG BEN)

  Vysoko voňavá a má obrovské ružové/fuksiovo červené kvety s...

  NOVINKA

  6,39 € s DPH

  7,99 € s DPH Zľava 20%

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Heuchera BEAUTY COLOR

  Je vždyzelená trvalka, ktorá vytvára veľa plytkých lalokových...

  NOVINKA

  4,39 € s DPH

  5,49 € s DPH Zľava 20%

  Dostupnosť: Predpredaj

 • 10x jahody AROMAS (stálerodiaca odroda)

  Veľmi plodná a chutná odroda. Plody veľké a výraznou arómou. Rodí...

  NOVINKA FRIGO SADBA

  7,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Zakrpatená hruška ZLATA

  Zakrpatená jesenná hruška Zlata je nenáročná odroda vhodná do...

  NOVINKA

  19,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Papraďka japonská URSULA'S RED (Athyrium nip. Ursula's Red)

  Táto nová japonská papraď dosahuje výšku asi 30-45 cm. Má...

  NOVINKA

  4,49 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • HURMIKAKI - Kaki kurma JIRO

  Odroda Jiro neobsahuje kôstky, konzumná je od začiatku októbra...

  NOVINKA

  24,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Boží kvet záhradný QUEEN VICTORIA (Dodecatheon meadia QUEEN VICTORIA)

  Vynikajúca kvetinová odroda s veľkými ružovými kvetmi s bielym a...

  NOVINKA

  1,99 € s DPH

  2,49 € s DPH Zľava 20%

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Moruša previslá PENDULA

  Moruša pochádza z juhovýchodnej Ázie, u nás kedysi hojne pestovaná,...

  NOVINKA

  29,99 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

 • Paradajka ANANAS

  Ovocne sladké aromatické paradajky pre chránené miesta na poli....

  PESTOVANÉ BEZ CHEMICKÝCH PRÍPRAVKOV NOVINKA

  1,49 € s DPH

  Dostupnosť: Predpredaj

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info