Späť

Ako pestovať hurmikaki? Sprievodca od skúseného záhradkára

Pridal: Pridané: 07.02.2021 16:16:20

07 Február 2021

Čoraz viac záhradkárov sa snaží svoje záhrady obohacovať aj o exotickejšie druhy rastlín. Veľkej popularite sa teší hurmikaki, ktoré môžete vypestovať aj v slovenských podmienkach. Toto by ste o jeho pestovaní mali vedieť...

Ako pestovať hurmikaki? Sprievodca od skúseného záhradkára

Hurmikaki, často nazývané aj tomel, je plodom stromov rodu Diospyros, ktoré patria do čeľade Ebenaceae. Stromy majú niekedy aj podobu väčších krov, dosahujú výšku 3 – 10 metrov. Hurmikaki sa podobá na plody paradajky a spoznáte ho hneď na prvý pohľad vďaka jasnej oranžovej farbe. Na svete existuje viacero rôznych druhov stromov hurmikaki, pričom drvivá väčšina z nich pochádza z Ázie. V aktuálnej dobe až 75 % celosvetovej produkcie hurmikaki zabezpečuje Čína. Avšak, pestovaniu hurmikaki sa začali venovať aj európski záhradkári, vďaka čomu dnes môžete kúpiť vyšľachtené druhy zvyknuté na chladnejšie európske podnebie. 

Druhy hurmikaki 

V Európe sa najväčšej obľube tešia 3 druhy hurmikaki – JiroHana Fuyu a Chioccolatino.

    • Hurmikaki Jiro je samoopelivá odroda, rastie na veľkých stromoch so šírkou a výškou až 10 metrov. Odroda Jiro neobsahuje kôstky, plody sú veľké a sladké. Prvé plody sa začnú objavovať po 2 – 3 rokoch od výsadby. 
    • Hurmikaki Hana Fuyu je samoopelivá odroda, ktorá sa vyznačuje veľmi dobrou odolnosťou voči mrazu a škodcom. Dorastá do výšky 4 metrov a tvarom koruny sa podobá jabloni. Rodí veľké a sladké plody. 
    • Hurmikaki Chioccolatino je neskorou odrodou, ktorá dozrieva až počas novembra. Strom dorastá do výšky 3 metrov, plody sú menšie, sploštené, ale príjemne sladké. 

Sadenie hurmikaki 

Sadenie a pestovanie hurmikaki zo semien je pomerne náročné a zdĺhavé, preto je najlepšie kupovať už malé stromčeky hurmikaki v kontajneroch, ktoré nájdete aj v našom e-shope. 

Kedy sadiť hurmikaki?

Hurmikaki je najlepšie sadiť na jar. Malé stromy hurmikaki ponechajte počas prvého roka v kontajneri, aby ste ich mohli na zimu preniesť do skleníka alebo pivnice a ochrániť ich pred veľkými mrazmi. Po roku, keď sa dostatočne vyvinie ich koreňový systém, ich môžete presadiť na záhradu, prípadne do skleníka. 

Kam zasadiť hurmikaki? 

Keďže hurmikaki je pôvodom tropická rastlina, obľubuje najmä teplé a slnečné miesta. Malé stromčeky v kontajneroch je najlepšie pestovať v polotieni, následne ich odporúčame presadiť na slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred silným vetrom. 

Pôda vhodná na pestovanie hurmikaki 

Hurmikaki vyžaduje kvalitnú hlbokú pôdu bohatú na živiny. Obsah humusu a živín v pôde môžete zvýšiť napríklad pridaním záhradníckeho substrátu. Pôda by mala byť dobre priepustná a s drenážou, aby korene hurmikaki neboli podmáčané. Z hľadiska kyslosti sú najvhodnejšie mierne kyslé pôdy s pH 5,6 – 6,5. 

Ako sa starať o hurmikaki? 

Napriek svojej exotickosti je strom hurmikaki do značnej miery sebestačný, takže nevyžaduje špecifickú starostlivosť, napríklad, na rozdiel od mnohých ovocných stromov nepotrebuje pravidelný rez. 

Hnojenie hurmikaki 

Aby ste zabezpečili, že strom hurmikaki bude mať k dispozícii pôdu kvalitnú na živiny, odporúčame pôdu aspoň raz ročne pohnojiť klasickým hnojivom, ideálne organickým s obsahom dusíka. Dospelý strom hurmikaki potrebuje približne 600 g dusíka ročne. 

Polievanie hurmikaki 

Pravidelné polievanie hurmikaki je potrebné počas prvých 2 – 3 rokov, neskôr len počas dlhotrvajúcich suchých období. Hurmikaki neobľubuje príliš vlhkú a premočenú pôdu, preto polievajte radšej v menších množstvách. 

Zazimovanie hurmikaki 

Mladé stromčeky hurmikaki nemusia prežiť tuhú slovenskú zimu, preto sa odporúča zazimovať ich v skleníku, alebo v pivnici. Dospelejšie stromy už prežijú aj zimu vo vonkajších podmienkach, až do -25 stupňov Celzia. Najmä pri mladších stromoch ale odporúčame chrániť ich kmeň izolačnou fóliou a od chladu izolovať aj ich korene, či už fóliou, alebo slamou. 

Kedy zbierať plody hurmikaki? 

Strom hurmikaki kvitne na jar, zvyčajne v máji, pričom prvé plody dozrievajú počas jesene. Avšak, nedostatočne prezreté plody sú horké, trpké a tuhé, vždy tak počkajte aspoň do októbra, kým poriadne dozrejú. Plody môžete nechať premrznúť a zbierať ich až začiatkom zimy, vďaka čomu budete mať istotu, že budú dokonale prezreté. 

Plody hurmikaki

Ako chrániť hurmikaki pred chorobami a škodcami?

Veľkou výhodou hurmikaki je skutočnosť, že jeho prirodzení škodcovia na území Slovenska nežijú. Na našom území sme nezaznamenali ani výskyt chorôb, ktoré by pravidelne postihovali stromy hurmikaki. Pozor si však dávajte na premočenú pôdu, ktorá môže spôsobiť vznik hniloby na koreňoch. Strom hurmikaki sa následne môže stať slabším a menej rodiť. 

Využitie hurmikaki 

Dozreté hurmikaki vás potešia nielen svojou šťavnatou dužinou a špecifickou sladkou chuťou, ale aj množstvom pozitívnych účinkov na zdravie. Dužina hurmikaki je bohatá na sodík, draslík, vápnik, železo a kyselinu L-askorbovú. Hurmikaki je najlepšie konzumovať čerstvé, v surovej podobe. Na internete však nájdete aj návody na rôzne hurmikaki koláče, nátierky, či dokonca džem. Využitie týchto sladkých a šťavnatých plodov je tak len na vašej fantázii! 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info