Ako pestovať echinaceu? Sprievodca od skúseného záhradkára
Pridal Igor Čerešňák Pridané 07.12.2021 21:19:22
Echinacea je dlho kvitnúca trvalka, ktorá si svojou pestrofarebnosťou a nenáročnosťou získala miesto v nejednej záhradke. Okrem toho, že jej ružové, biele, červené či žlté kvety zdobia záhony, má tiež mnoho liečivých účinkov. Ako sa o ňu starať a na čo pri jej pestovaní netreba zabudnúť?
Echinacea je rod bylín, ktorý patrí do čeľade Asteraceae. Do Európy sa dostala až zo severu USA, kde bola indiánmi považovaná za posvätnú rastlinu. Dnes sa jej však perfektne darí aj v našich končinách. Kvety echinacey sú pestrofarebné a medonosné, takže priťahujú včely, motýle a iné opeľovače. Vyznačuje sa dlhým obdobím kvitnutia a to od júna až do septembra. Rastlina dorastá do výšky viac než jedného metra a používa sa pri prechladnutí, kožných problémoch či na podporu imunity.
Aké druhy echinacey poznáme?
Najznámejším druhom je bezpochyby echinacea purporová (lat. Echinacea Purpurea), ktorú v záhradách nájdeme najčastejšie. Výsledkom šľachtenia sú však aj nové kultivary s nezvyčajnejšími – bielymi, ružovými, žltými či červenými kvetmi. Poznáme napríklad echinaceu úzkolistú (lat. Echinacea Angustifolia), ktorej kvety sú výrazne užšie a dlhšie. Je ružovkastá, no menej okrasná v porovnaní s echinaceou purpurovou. Úzke a dlhé, no prevísajúce kvety má tiež echinacea bledá (lat. Echinacea Pallida). Medzi výraznejšie odrody patrí napríklad echinacea nápadná (lat. Echinacea Paradoxa) svojou pestrou, žltou farbou.
V našom eshope nájdete Echinaceu purpurovú Butterfly Kisses s ružovými okvetnými lístkami, a biele druhy echinaceí, Echinaceu purpurovú Avalanche a Echinaceu purpurovú Coconut Lime, ktorej okvetné lístky majú odtieň limetkovo-zelený.
Sadenie Echinacey
Kedy rastlinu zasadiť?
Semená rastliny začíname do skleníkov či parenísk vysádzať už v marci. Neskôr ich pretriedené presádzame, a to približne v polovici mája. Koncom apríla môžeme semená vysiať aj priamo do záhonu. Treba však myslieť na to, že rastlinka môže niekedy klíčiť aj 6 týždňov. Echinaceu môžeme vypestovať tiež delením trsov alebo koreňovými odrezkami, ideálne na jar či na jeseň.
Ako ju zasadiť?
Semienka echinacey sadíme plytko, len do hĺbky zhruba jedného centimetra. Tie potom zasypeme tenkou vrstvou zeminy alebo premytého piesku. Po pár týždňoch môžeme mladé, vyklíčené rastlinky porozdeľovať a vysadiť do zeme. Echinacea sa vie pomerne rýchlo rozrásť, preto ich sadíme s dostatočnou vzdialenosťou od seba. Pestovať sa však dá jednoducho aj z priesad, ktoré sa dajú zakúpiť v mnohých záhradníctvach alebo u niektorých pestovateľov.
Kde sa bude echinacei dariť?
Echinacea je teplomilná rastlina, ktorá má rada slnko. Najviac sa jej bude dariť na slnečnom, prípadne polotienistom mieste s dobre priepustnou a výživnou pôdou. Bohato kvitne v zemine s dostatkom humusu a vápnika. Hodiť sa bude do trvalkových záhonov, ale aj do črepníkov na balkóne či terase.
Pestovanie echinacey
Ako často rastlinu polievať?
Po výsadbe by sa echinacea mala pravidelne zavlažovať, aby si vytvorila bohatý koreňový systém. Zemina by nemala príliš dlho vysychať, no rastlina vie sucho tolerovať o niečo lepšie, ako preliatie. To by mohlo podporiť vznik niektorých chorôb. Polievame vždy v blízkosti koreňov, nikdy nie na samotné listy alebo kvety.
Treba ju hnojiť?
Rastliny echinacey si nevyžadujú špeciálne hnojivo. Stačí, že im každoročne, skoro na jar, doprajeme kvalitnú a preosiatu kompostovanú zeminu.
Akú ďalšiu starostlivosť si echinacea vyžaduje?
Pestovanie echinacey je v celku nenáročné. Rastlina si nevyžaduje nič iné, len základnú starostlivosť. Dôležité je, aby sme zo záhonov pravidelne odstraňovali napadnuté rastliny, ktoré by mohli choroby alebo škodce rozniesť ďalej. Zo záhonov by sme tiež mali odstraňovať burinu a tiež sa nám odvďačí za prekyprenú pôdu. Rastlinu by sme mali čistiť od suchých listov a odkvitnutých kvetov.
Kedy sa zbiera echinacea?
Rastlinu echinacey môžeme využiť kompletne celú, od koreňa, listov až po samotný kvet. Kvet sa zbiera spolu s kúskom stonky vtedy, keď je plne rozkvitnutý. Následne ho sušíme v tieni. Koreň môžeme zbierať až keď je aspoň 3 roky starý. Vykopávame ho v marci alebo po skončení vegetačného obdobia, teda v októbri. Koreň následne umyjeme, narežeme a rovnako ako kvet, vysušíme v tieni. Použiť sa však dá aj čerstvý. Zbierať môžeme aj vňať, a to v júli až auguste.
Ako ju chrániť pred škodcami a chorobami?
Rastlina nie je príliš náchylná na choroby alebo výskyt škodcov. Čo jej však môže uškodiť, je prehustená výsadba, kde sa môžu vyskytovať slimáky. Výskyt chorôb tiež podporuje príliš vlhká pôda. Preto si na preliatie treba dávať obzvlášť pozor.
Prezimovanie
Ako sme už spomínali, echinacea je teplomilná rastlina. Nemá rada mráz a preto je dobré, ak ju pred ním budeme chrániť. Koncom jesene by sme mali rastlinu zostrihnúť a prikryť ihličnatými vetvičkami.
Echinacea a jej liečivé účinky
Echinacea nie je len ozdobou do trvalkových záhonov. Má tiež niekoľko liečivých účinkov. Je skvelá na posilňovanie imunity a zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Aktivuje totiž biele krvinky, ktoré sú potom schopné bojovať s vírusmi a baktériami. Čaje z kvetov či tinktúra padnú vhod ako prevencia najmä v chrípkovom období. Vhodná je aj pri ťažkostiach s trávením či ochoreniach močových ciest.
Prípravky z echinacey sú vhodné na vonkajšie aj vnútorné použitie. Na vonkajšie použitie je rastlina vhodná najmä vo forme nálevu alebo masti, ktorá sa môže použiť na rany, preležaniny, psoriázu či iné kožné problémy. Na vnútorné použitie je určený sirup, tinktúra alebo čaj z kvetov či vňate.
Ako pripraviť echinaceový čaj?
Čaj z tejto liečivej rastlinky pripravíme tak, že lyžičku posekanej bylinky zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať približne 10 minút. Echinaceu môžeme použiť čerstvú, ale aj sušenú. Takto pripravený čaj môžeme piť 2-3 krát denne.
Echinaceový sirup proti kašľu
Z echinacey si tiež vieme jednoducho pripraviť sirup, ktorý pomáha pri nachladnutí a chrípke. Zrhuba 5 polievkových lyžíc čerstvo nakrájaných kvetov echinacey povaríme v 500 ml vody a necháme vychladnúť. Následne vodu scedíme a pridáme šťavu z jedného citróna a 500 g rozpusteného medu. Všetko spolu poriadne premiešame a následne pri miernej teplote túto zmes zohrievame dovtedy, kým nezíska sirupovú konzistenciu. Sirup skladujeme v dobre uzatvárateľnej nádobe. Podávame po lyžičke 3-krát denne.