Ako pestovať bugenvileu? Sprievodca od skúseného záhradkára
Pridal Igor Čerešňák Pridané 22.09.2021 17:53:51
Čoraz viac ľudí láka pestovať cudzokrajné rastliny. Jednou z nich je aj výnimočný kvet s názvom bugenvilea (bougainvillea). Čo všetko potrebuje pre správny rast, čo túto rastlinu ohrozuje a aké sú pravidlá pri presádzaní? V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako bugenvieleu pestovať.
Rod bougainvillea zahŕňa kvitnúce kvety, ktoré pochádzajú z územia Brazílie, Peru, a tiež z juhu Argentíny. Svoje pomenovanie nesie po jeho objaviteľovi, ktorým je admirál Louis Antoin de Bougainville. Táto výnimočná rastlina sa pestuje predovšetkým v trópoch, ale aj subtrópoch po celom svete. Bugenvilea patrí do čeľade rastlín nocenkovitých. Dokonca, nájdeme ju nielen v popínavej, ale aj v kríčkovej forme. Dôvodom obľuby týchto dlho kvitnúcich rastlín sú najmä farebné listene, a tiež nenáročnosť a dlhá životnosť.
Druhy bugenvileí
Pre pestovateľov sú zaujímavé predovšetkým dva druhy – bougainvillea glabra a bougainvillea spectabilis. V prvom prípade ide o bugenvileu holú. Tá je známa svojimi špecifickými svetlofialovými listeňmi. Taktiež je viac obľúbená, najmä pre jej odolnosť voči nepriaznivým vplyvom z vonkajšieho prostredia. Tento rod je však potrebné pestovať na chránených stanovištiach.
Bougainvillea spectabilis, alebo inak povedané, hybridy bugenviley úhľadnej, sú známe pre svoje odrody. Medzi tie patrí Mrs. Butt s typickými ružovými listeňmi a Kiltie Campbell v oranžovej farbe.
Ako bugenvileu pestovať?
Hoci je táto rastlina nenáročná na starostlivosť, mali by ste jej venovať dostatok pozornosti. Nesprávna starostlivosť môže spôsobiť, že rastlina nezakvitne. Naopak, za jej starostlivé pestovanie vás odmení bohatými listeňmi.
Sadenie a presádzanie bugenvileí
V prípade, že máte rastlinu v kvetináči vyplnenom koreňovým systémom, je potrebné ju presadiť raz za dva roky. Ak tak neurobíte, je dobré vymeniť aspoň vrchnú časť substrátu.
Presádzajte opatrne
Pri presádzaní by ste mali zvýšiť opatrnosť. Bugenvilea má jemné korene, ktoré sa zvyknú trhať. Taktiež je vhodné použiť nádobu s väčšími rozmermi. V kvetináči jej vytvorte drenáž, kde bude mať možnosť odvádzať prebytočnú vodu.
Každý rok presádzajte len dospelé rastliny, a to pre vyčerpané živiny v substráte. V prípade, že bude bugenvilea presadená najneskôr v prvej polovici augusta, vytvorí do zimy ešte dostatok koreňového systému tak, aby toto obdobie prežila.
Zvoľte správny substrát
Pri tejto rastline odporúčame zvoliť vápenatý substrát bohatý na živiny. V záhradných centrách nájdete tento prípravok už hotový. Vhodný je tiež pre stredomorské rastliny, na sadenie a presádzanie. Svoje uplatnenie si tiež nájde pri balkónových rastlinách.
Bugenvilea a vhodné miesto na život
Bugenvilea doslova miluje slnko a denné svetlo. Práve z tohto dôvodu by ste ju mali umiestniť na priame slnko, poprípade ju pestovať v kvetinovom skleníku alebo zasklenej lodžii. Toto je ideálne stanovište pre život. Ak by ste túto výnimočnú rastlinu umiestnili na tmavé miesto, postupne by jej ožltli a opadali listy.
Taktiež je dôležité povedať, že bugenvilea nemá rada časté sťahovanie. To znamená, že by ste si mali vopred premyslieť, kde ju budete pestovať a tam ju aj po celý čas nechať. V opačnom prípade by mohla prestať kvitnúť.
Ideálna teplota pre kvitnutie
Vo všeobecnosti platí, že bugenvilea kvitne od mája do novembra. Je veľmi dôležité, aby sa počas tohto obdobia udržiavala v miestnosti, kde je teplota v rozmedzí od 22 do 25 stupňov Celzia.
Ako bugenvileu prezimovať
Čo sa týka prezimovania, je potrebné jej poskytnúť úkryt pred mrazmi. Neznesie totiž teploty nižšie ako je 5 stupňov. V období zimy ju stačí polievať raz za týždeň.
Ako sa starať o bugenvileu?
Vo všeobecnosti platí, že bugenvilea v nádobách môže dosiahnuť výšku až 3 metre. Práve z tohto dôvodu je potrebné poskytnúť výhonkom oporu, na ktorú ich treba priväzovať. To zaručí rast do výšky.
Potrebný je dostatok vody
Bugenvilea je náročná na dostatok vody. Treba si však zapamätať, že neznáša ani premokrenie. To znamená, že je potrebné nájsť rovnováhu tak, aby jej to vyhovovalo na všetky životné funkcie.
Premokreniu však jednoducho predídete kvalitnou drenážou. Keďže ide o vápnomilnú rastlinu, môžete ju zalievať tvrdou vodou z vodovodu priamo na substrát. Vyhnite sa však zadažďovaniu na citlivé kvety, ktoré by časom mohli opadnúť.
Bugenvilea a strihanie
Strihanie u tohto typu rastlín je mimoriadne dôležité pre ich kvitnutie. Najvhodnejší mesiac na strihanie je február. Rez je potrebné robiť opatrne, pretože rastlina kvitne na minuloročných výhonkoch. Po odrezaní by mala na rastline ostať približne 5 cm dlhá časť letorastu.
Hnojenie bugenviley
Vzhľadom na obmedzený priestor koreňov v nádobe je dôležité, aby bola pôda neustále zásobená živinami. Počas obdobia vegetácie ju prihnojujte každých 14 dní. Odporúčame použiť kvalitné organické hnojivo.
Čo ohrozuje rast bugenviley?
Pestovanie rastlín so sebou často prináša aj rôzne problémy v podobe škodcov a ochorení. Ktoré sa najčastejšie vyskytujú pri bugenvilei a ako im možno predísť?
Nekvitnúca rastlina
Častým problémom je nekvitnúca rastlina, a to aj napriek dôkladnej starostlivosti. Možným problémom je tmavé miesto a príliš bohatá zálievka. Práve tá spôsobuje premokrenie rastliny. Riešením je premiestniť bugenvileu na svetlé miesto a mokrú zeminu nechať úplne preschnúť.
Biele pavučinky a puklice na listoch
Biele pavučinky, ktoré sa vyskytujú na listoch, sú dôkazom výskytu roztočov. Problémom sú tiež biele vatovité vločky. Tie vytvárajú na listoch puklice. Proti roztočom a pukliciam vám pomôžu špeciálne insekticídy. Puklice so štítkami zlikvidujete aj pomocou handričky namočenej v denaturovanom liehu.
Žltnutie listov
Žltnutie listov spôsobuje nedostatok vody a vysoká teplota, čo má za následok aj ich opadanie. Biely múčnatý povlak na povrchu listov spôsobuje múčnatka. Tá vzniká v nedostatočne vetranej miestnosti.
Bugenvilea – ideálna dekorácia!
Bugenvilea pestovaná v nádobe na kmienku vynikne najlepšie ako solitér. Do jej okolia však môžete pridať aj niekoľko letničiek. V spoločnej výsadbe pekne vyniknú drobné lobelky v kombinácii s plnokvetovými petúnkami. Tie, okrem iného, dodajú šmrnc celej nádobe. Odporúčame vyberať druhy s plytkým koreňovým systémom, ktoré bugenvilei nadmerne neodčerpajú živiny zo substrátu.