0917 460 396

info@skalnicky.eu

Späť

Záhradné práce v septembri

Niektorí záhradníci si myslia, že september je mesiac, keď už je všetko v záhrade hotové a môžu oddychovať. Avšak, nemajte ešte veľkú chuť na oddych! Čas pestovania končí, zima je za rohom a preto je teraz ten pravý čas na prípravu pôdy pre budúcoročné rastliny, aby sme uspeli hneď na začiatku jari.

Záhradné práce v septembri

Rozsádzanie a znovu vysievanie

Chladnejšie počasie a dážď, ktorý prichádza v septembri, predurčujú tento mesiac na rozsádzanie a znovu vysievanie trávnikov.

Všetky trvalky, ktoré sú rozrastené, by sa mali vykopať, rozdeliť a presadiť. Počas tohto mesiaca môžu byť vysadené aj nové trvalky. Rastliny v tomto období spomaľujú cyklus rastu a tak budú mať dva mesiace na vybudovanie koreňového systému ešte predtým, než ich studené počasie pošle do „nečinnosti“.

Počas chladnejšieho počasia v septembri  by ste mali znovu vysádzať a dosievať trávniky. Tak bude mať nový trávnik dostatok času vybudovať si koreňový systém bez strachu o jeho nadzemnú časť.
Aplikujte hnojivo, vápno a postrek na ochranu trávnika pred burinou, aby bol váš trávnik zelený, svieži a zdravý nasledujúcu jar a aj leto.

cleaningup

Upratovanie záhradky

Odstráňte všetky vyhynuté rastliny – zeleninu, kríčky, kvety, aby ste predišli prezimovaniu škodcov v nich. Pridajte päť centimetrovú vrstvu kompostu alebo riadne dozretého kravského hnoja a zľahka ho zapracujte do pôdy. Pôdu zľahka pohrabte a pripravte ju na jesennú úrodu.

 

Nová úroda

fallcrop

Tento mesiac zasaďte jesennú zeleninku! Isté sorty zeleniny, určené na chladnejšie obdobie, sa môžu sadiť teraz a zbierať pred zimou. Vyberte si rastliny alebo semiačka zeleniny s rýchlou zrelosťou, ktorú môžete zasadiť ešte teraz a tak si
vychutnať čerstvú zeleniny, kým príde prvý jesenný mráz.
Kel, kapusta a špenát vytvoria čerstvú zelenú úrodu, ak ich zasadíte ešte tento mesiac. Teraz môžete sadiť aj trvalky kvitnúce na jeseň.

 

winter-cover-crop

„Zimná pokrývka rastlín“

Ak nemáte záujem vysádzať zeleninu s jesennou úrodou, zasaďte teraz - v septembri „zimnú pokrývku rastlín“, aby ste zlepšili pôdu v záhrade. Takáto „krycia“ plodina zabráni pôdnej erózii počas zimných mesiacov a môžete ju zaorať na jar ako zelený kompost, ktorý zvýši úrodnosť pôdy. Vysadiť môžete ďatelinu, kel, špenát alebo okrúhlicu, ktorá je tiež známa aj ako vodnica.

  

Sadenie stromovplant-tree

Stromčeky, ktoré zasadíte v septembri, si vybudujú koreňový systém ešte predtým, ako pôda v zime zamrzne. Všetka energia stromu pôjde do budovania silného koreňového systému namiesto rastu vrchnej časti stromu, a tak bude mať stromček zvýšenú pravdepodobnosť na prežitie, ako keď ho zasadíte v inom ročnom období.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info